Η άποψη που έχεις δημιουργήσει για τα ελληνικά πολυτεχνεία δεν είναι από πρώτο χέρι διότι δεν σπούδασες σ' αυτά. Δεν εννοώ ότι δεν μπορείς να έχεις άποψη, ο καθένας μπορεί να έχει, αλλά η δική σου προέρχεται από όσα άκουσες, είδες, διάβασες όχι όμως απ' όσα έχεις βιώσει. Αυτό μπορεί για κάποιους να μην λέει τίποτα αλλά για άλλους πολλά.

Σπούδασες στο εξωτερικό (Γερμανία), εργάζεσαι στο εξωτερικό (Γερμανία), ζεις στο εξωτερικό (Γερμανία).
Με μας εδώ στην Ελλάδα τι ασχολείσαι;
Ο τρόπος που γράφεις φαίνεται ως κακοπροαίρετος, δεν το καταλαβαίνεις;

Και εγώ κάνω κριτική, θέλω να αλλάξουν πολλά, συμφωνώ μαζί σου σε πολλά αλλά εγώ εδώ σπούδασα, εδώ εργάζομαι, εδώ είναι η οικογένειά μου, εδώ τα οικονομικά μου συμφέροντα, εδώ μεγαλώνουν τα παιδιά μου και πονώ αυτόν τον τόπο τον οποίο θέλω να αλλάξω προς το καλύτερο για τα παιδιά όχι μόνο τα δικά μου αλλά όλων των Ελλήνων που δεν θέλουν να αφήσουν την πατρίδα τους.

Αν λοιπόν νοιάζεσαι γι αυτόν τον τόπο, θες κάποια στιγμή να επιστρέψεις και ό,τι γράφεις το γράφεις όχι από κόμπλεξ, όχι από επιθυμία υποβιβασμού των Ελλήνων μηχανικών για να νιώσεις εσύ ανώτερος, (σε κάποιους αυτήν την εικόνα βγάζεις), κάνε την κριτική σου κόσμια (άνευ επιθέτων και χαρακτηρισμών), εντοπίζοντας τα προβλήματα, προτείνοντας λύσεις και μέχρι εκεί.